baner

Kąpiel, seks, sauna, solarium - co szkodzi podczas okresu?

Miesiączka to nie choroba. Jej nadejście nie oznacza, że musimy zamknąć się w domu i zapaść w tygodniowy sen. Są jednak rzeczy, których lepiej w tym czasie nie robić – dla własnego (i innych) bezpieczeństwa.

Kąpiel, seks, sauna, solarium - co szkodzi podczas okresu?

Alkohol

Alkohol w trakcie okresu to nienajlepszy wybór, co wcale nie oznacza, że jest on absolutnie zabroniony. W niewielkich ilościach nie zaszkodzi, w większych – może narobić problemów. Alkohol podnosi ciśnienie, rozszerza naczynia krwionośne i rozrzedza krew, a to – może nasilić krwawienie i towarzyszące mu dolegliwości. W czasie miesiączki kobietom często towarzyszy wrażenie opuchnięcia i nabrzmienia ciała, co jest spowodowane zatrzymywaniem się wody w organizmie.

Alkohol potęguje ten proces (odwadnia, w związku z czym organizm zaczyna magazynować wodę), a to może sprawić, że przykre okresowe skutki będą jeszcze bardziej uciążliwe. Jeśli dołączymy do tego ból głowy – częsty skutek uboczny spożywania alkoholu, „te dni” mogą stać się wyjątkowo nieprzyjemne. Tym bardziej, że leki przeciwbólowe w połączeniu z alkoholem to mieszanka bardziej wybuchowa od miesiączkującej kobiety.

Kawa

No dobrze, skoro nie alkohol, to może chociaż ukochana mała czarna? Pewnie, o ile jej ilość będzie adekwatna do nazwy. Nadmierne spożycie napojów zawierających kofeinę (kawa, mocna herbata, napoje typu cola) może zwiększyć obfitość krwawień oraz nasilić bolesne skurcze macicy. Oczywiście nie oznacza to, że w czasie miesiączki musisz sobie odmawiać pobudzającego kubka do śniadania czy energetyzującej filiżanki po południu, ale jeśli nie musisz – nie pij dla towarzystwa.

Pamiętaj, że ze skutkami nadmiaru kofeiny będziesz zmagać się sama.

Cukier

Jasne, że nie musisz sobie odmawiać słodkiego batonika w ramach deseru, ale warto pamiętać, że  pokarmy zawierające cukier mogą doprowadzić do wahania poziomu insuliny we krwi, a to – często skutkuje wahaniami nastroju. Czy w tych dniach nie jest on już wystarczająco nieprzewidywalny?

Warto też pamiętać, że w czasie miesiączki jesteśmy wyjątkowo podatne na infekcje intymne, a cukier – tylko tę podatność potęguje. Gdy tylko spostrzeżesz, że zbliżają się „te dni”, jak najszybciej opróżnij szafki ze wszelkich słodkich zapasów. Niekoniecznie samodzielnie.

Sól

Warto jej unikać w czasie miesiączki z uwagi na fakt, że zatrzymuje wodę w organizmie. A to, może sprawić, że wrażenie opuchnięcia i obrzmienia oraz dokuczliwe uczucie ciężkości – tak typowe dla pierwszych dni miesiączki, tylko się spotęguje. Pamiętaj, że mowa nie tylko o czystej soli – tej, w postaci drobnego białego proszku, którego i tak unikasz, bo prowadzisz zdrową dietę.

Spora dawka soli zawarta jest także w wędlinach, wędzonych rybach, kwaszonych i marynowanych warzywach, a nawet pieczywie.

O ile nie ma powodu, by na czas okresu zdejmować z kanapki chudy plasterek szynki, o tyle warto szczelnie zamknąć szafki, w których czają się wszelkiego rodzaju słone przekąski, jak chipsy, paluszki, krakersy czy orzeszki. Najlepiej - wyrzuć je już w trakcie czekoladowych porządków.

Ciężkostrawne, wzdymające potrawy

Produkty ciężkostrawne obciążają wątrobę nie tylko w czasie miesiączki, ale w tym szczególnym okresie jest to wyjątkowo niewskazane. Organ ten chroni organizm kobiety przed nadmiarem estrogenu, którego poziom przed miesiączką jest zwiększony. Z tego też względu – z uwagi na własny (dys)komfort trawienny oraz komfort naszych towarzyszy, lepiej ograniczyć potrawy wzdymające, m.in. warzywa strączkowe, marynowane, tłuste, smażone mięsa, sery – zarówno żółte, jak i topione, a także wszelkiego rodzaju fast-foody. Warto też unikać żywności wysokoprzetworzonej typu instant.

Okres a solarium

Kąpiel

Zdaniem jednych, w czasie miesiączki kąpiel jest zupełnie dozwolona, zdaniem innych – absolutnie zabroniona. Prawda leży pośrodku. Nie ma bowiem powodów, by w czasie menstruacji omijać wannę szerokim łukiem – szczególnie, jeśli w domu nie mamy prysznica... Miesiączka to okres zwiększonego ryzyka infekcji intymnych, dlatego w tym czasie o higienę należy zadbać podwójnie. I - jak się okazuje, nie ma większego znaczenia, czy wykorzystamy do tego wannę czy też prysznic.

Warunkiem bezpiecznej kąpieli w czasie okresu jest bowiem odpowiednia temperatura wody, nie zaś forma kąpieli. Jako, że wysoka temperatura rozszerza naczynia krwionośne, woda użyta do kąpieli nie może być za gorąca, bo grozi to krwotokiem. Jeśli zdecydujemy się na kąpiel w wannie, powinna być ona krótsza niż zazwyczaj, ponieważ w stojącej wodzie łatwiej przenoszą się bakterie. Stąd też właśnie przekonanie, któremu nie można odmówić słuszności – w czasie menstruacji prysznic jest po prostu bardziej higieniczny.

Sauna

Jednym z przeciwwskazań do korzystania z sauny są wszelkie krwawienia, ponieważ wysoka temperatura może je nasilić. Nic więc dziwnego, że zaleca się unikania tej formy relaksu właśnie w czasie miesiączki. A jednak, zdania wcale nie są jednoznaczne - pojawiają się głosy, że pobyt w saunie działa bardzo korzystnie na organizm kobiety miesiączkującej: oczyszcza go z toksyn oraz wszelkich ubocznych produktów przemiany materii, usuwa nadmiar wody, łagodzi napięcie i stany skurczowe brzucha, a także rozluźnia mięśnie. Pod warunkiem zachowania wszelkich środków ostrożności, sauna jest więc dozwolona także w tym okresie.

Pamiętać jednak należy, że zamiast podpaski, na czas pobytu w kabinie należy użyć tamponu o wysokiej chłonności, siadać tylko i wyłącznie na ręczniku (wyjątkowa podatność na zakażenia), a w przypadku pojawienia się jakiegokolwiek bólu głowy, zawrotów czy osłabienia, natychmiast opuścić pomieszczenie. Osobiście jednak, z uwagi na ewentualne ryzyko, odradzamy tę formę walki z miesiączkowymi dolegliwościami – przynajmniej w pierwszych dniach krwawienia.

Solarium, opalanie się

Opalanie się – bez względu na to, czy w sztucznym czy naturalnym słońcu, wiąże się z podniesieniem ciśnienia tętniczego, rozszerzeniem naczyń krwionośnych oraz dodatkowym osłabieniem organizmu. Wysoka temperatura powietrza działa tu podobnie do temperatury wody – może nasilać krwawienia oraz spotęgować towarzyszący miesiączce ból. Tym bardziej, że w razie ewentualnego niezadowolenia ze zbyt silnej opalenizny, wybuch naszej złości może się okazać groźny dla otoczenia. Lepiej więc - dla własnego i innych bezpieczeństwa, poleżeć w półcieniu.

Sport

Ruch, sport

Wbrew powszechnemu przekonaniu, wysiłek fizyczny nie wpływa na zwiększenie ilości traconej krwi. Co więcej, w czasie miesiączki organizm wykazuje większe zdolności wysiłkowe niż zazwyczaj, a aktywność fizyczna może skutecznie zmniejszyć przykre okresowe dolegliwości. O ile więc nie dolegają nam silne bóle brzucha, ruch jest wręcz wskazany – niezbyt forsowne bieganie, jazda na rowerze, rolkach, ćwiczenia rozciągające czy taniec są niemalże stworzone na czas okresu!

Unikaj ćwiczeń wysiłkowych oraz wiążących się z gwałtownymi zmianami pozycji.

Basen

Umiarkowany wysiłek fizyczny może wpłynąć pozytywnie na kondycję miesiączkującej, więc o ile nie dolegają nam silne skurcze ani boleści można bez obaw skorzystać także i z tej formy rekreacji. Niekoniecznie jednak – na publicznym basenie. Wprawdzie użycie tamponu wystarczy, by kobieta poczuła się bezpiecznie i komfortowo, ale przebywając w publicznych miejscach rekreacji, warto też pomyśleć  o komforcie i bezpieczeństwie innych korzystających.

Zabieg medycyny estetycznej

W czasie okresu może nam szwankować humor, ale lepiej go sobie nie poprawiać w gabinecie medycyny estetycznej. Z uwagi na większą skłonność organizmu do krwawień oraz jego ogólne osłabienie, zabieg z wykorzystaniem botoksu czy kwasu hialuronowego oraz inne, tego typu zabiegi należy przełożyć na później.

Seks

Miesiączka nie jest przeciwwskazaniem do seksu, choć w przypadku wielu par rzeczywiście bywa powodem rezygnacji ze współżycia. Oprócz względów estetycznych, argumentem za jego odłożeniem jest fakt, że w tym okresie seks wiąże się z koniecznością przestrzegania dodatkowych zasad – podłożenia ręcznika, zaopatrzenia się w chusteczki higieniczne oraz ograniczenia pozycji.

Dodatkowo, uprawianiu seksu podczas okresu towarzyszy zwiększone ryzyko infekcji intymnej - krew jest świetną (i świeżą) pożywką dla drobnoustrojów, a także wykazuje drażniące działanie na naskórek. Jeśli jednak chcemy sprawdzić, czy seks zadziała przeciwbólowo również w przypadku dolegliwości menstruacyjnych, nie ma przeszkód – należy po prostu zachować środki ostrożności i higieny.

A Wy, unikacie tych czynności w czasie miesiączki? Czekamy na komentarze!

 

fot. adifansnet

Serwis kobiecosc.info ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

AUTOR: Agata Cygan-Kukla
Zapisz się do newslettera kobiecosc.info! Informacje o nowych artykułach, konkursach, testowaniu produktów

3 odpowiedzi na “Kąpiel, seks, sauna, solarium - co szkodzi podczas okresu?”

  1. Anka pisze:

    Ja bym na basen nie poszła, dziwie się ze niektóre dziewczyny chodzą 😀

  2. ewka pisze:

    ja kiedyś wybrałam się na saune podczas okresu i już nigdy więcej! !! krwawienie bylo bardzo wzmożone, az zaczęłam się zastanawiać, czy wszystko jest ok. na szczęście wszystko się unormowalo 🙂 także ODRADZAM!!!!

  3. Karolina pisze:

    Jak można powiedzieć, że jedzenie czekolady i słonych rzeczy podczas okresu szkodzi.. Bez sensu. To są jedne z nielicznych rzeczy, które podczas okresu poprawiają humor. I wątpie żeby komukolwiek zaszkodziła czekolada. No błagam. Alkohol-ja słyszałam że zatrzymuje okres, a nie potęguje. W każdym razie nie wiem. Nie pije. Kawa- nie ma związku. Pij, nie pij, jak chcesz. To nie ma żadnego wpływu. Cukier i sól - tak samo. Ciężko strawne potrawy - zawsze są tak samo ciężkie. I podczas okresu i nie. Kąpiel - siódme niebo. Jeśli masz okres i ochotę na kąpiel w wannie. Śmiało. Dodaj sobie ulubionego olejku, żeby jego aromat Cie relaksował, pomyśl o jakiejś pianie. Pod głowę podłóż zwinięty recznik, a nogi muszą być na wyższej wysokości niż ciało. Najlepiej oprzeć o krawędź wanny. Polecam. Fantastycznie poprawia nastrój. I jest bezpieczna. Sauna - faktynie może doprowadzić do krwotoku, podobnie jak solarium. Natomiast opalanie się na plaży przy pięknym słoneczku nie szkodzi. Ruch jak najbardziej wskazany. Basen - polecam. Chociaż powoduje uczucie dyskomfortu. Na zabiegi nie chodzę wiec nie wiem. No i seks. Podczas okresu ogólnie nie ma się ochoty ba seks, ale nie jest to zabronione. Możecie robić wszystko jak zawsze. Tu jest tylko kwestia higieniczna. Nie polecam tylko pod koniec okresu (w ostatnich dwóch dniach), ponieważ seks potęguje krwawienie i może być tak ze bedziecie sie meczyly o jeden/dwa dni dłużej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Do dyskusji o kobiecości inspirują:
Co zrobić, kiedy seks boli?

Co zrobić, kiedy seks boli?

Udany seks wpływa pozytywnie na życie emocjonalne, zmniejsza...

Czytaj
x
Artykuł został wysłany pomyślnie. Dziękujemy!
Ta strona korzysta z plików cookies (tzw. ciasteczka). Aby dowiedzieć się więcej lub wyłączyć zapisywanie plików Cookies, przejdź do Polityki Prywatności
Akceptuję
Scroll Up